Made for school. Note that I don't have slides or a trello for this due to not having that good of an idea for the full plan.
Steps to use:
- Put in, dollar then cent, your budget. This won't loop later on.
The next steps are in a loop.
- If you have put in at least 2 items, it will ask you if you want to stop looping the code. If you input "No", it will loop. If you input "Yes", it will stop looping and show your results. If you haven't put in 2 or more items, it won't show this prompt.
- It will ask you to put the product name in.
- Afterwards, it will ask you to input the product weight in grams. It will auto convert to kilograms.
- The program will ask you for the cost of the product. The code will then calculate a price per gram value and show it to you before looping.
- After the loop is existed, these steps will happen.
- The progam prints out your price per dollar.
PARTS
- main.py = Loads in the base. Does literally nothing else.
- base_00_vx.py = Base component, x = version number
- output = Folder with outputted files.
- comparing_full.csv = Most of the stuff used for calculating the output.
- comparing_short.csv = The short version showed at the end of using the program.
- TAMT.md = A write up about each part of base_00_v2.py and about making the program. Full name: Talking About Making This
Program includes test versions of the output folder stuff.